Szelki czy obroża? Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Oba rozwiązania posiadają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wiele zależy również od tego, z jakim psem mamy do czynienia. W przypadku ras posiadających problemy z oddychaniem lepszą opcją mogą okazać się szelki, które rozkładają nacisk powstający w momencie ciągnięcia smyczy przez właściciela. Wiadomym jest, że nie istnieje akcesorium idealne, które równie dobrze sprawdzi się w absolutnie każdym przypadku. Najważniejsze jest to, aby dopasować produkt do czworonoga. Jeśli mamy taką możliwość, to powinniśmy przetestować zarówno szelki, jak i obrożę. Niezależnie od podjętej decyzji warto jest dowiedzieć się, jak nauczyć psa chodzić na smyczy. Może to okazać się nie lada wyzwaniem!
Obroża dla psa – co warto wiedzieć?
Obroża czy szelki – nie masz pojęcia, jaką decyzję podjąć? Niejeden właściciel czworonoga ma podobny dylemat. Obroże występują pod wieloma różnymi postaciami. Różnią się one między sobą rozmiarem, materiałem, sposobem regulacji, zapięciem, wzornictwem, a także wieloma innymi cechami. Priorytetem jest to, aby postawić na produkt wysokiej jakości, który pochodzi od renomowanej marki. Ogromne znaczenie ma to, aby akcesorium było bezpieczne dla skóry czworonoga. Dotyczy to w szczególności psów, które są narażone na otarcia i bolesne rany.
Świetną opcją wydają się być skórzane obroże, które uchodzą za solidne, a jednocześnie eleganckie. Należy jednak uwzględnić, że są one dość ciężkie, więc mogą nie sprawdzić się w przypadku szczeniąt. Jeśli mamy do czynienia z czworonogami ras miniaturowych to najlepiej postawić na model z lekkich tworzyw sztucznych np. nylonu. Nie są one jednak tak wytrzymałe, jak skórzane, przez co nie są rekomendowane dużym psom. Obroże z nitami lub ćwiekami powstały z myślą o przedstawicielach ras olbrzymich, które mogą być trudne w opanowaniu na spacerze. Przed zakupem należy zwrócić uwagę, jakim materiałem (np. filcem, polarem) została zabezpieczona część wewnętrzna, która ma bezpośredni kontakt ze skórą. Posiadacze zwierząt o jasnej sierści także muszą zachować ostrożność, gdyż niektóre barwniki stosowane do produkcji akcesoriów mogą wywołać odbarwienia futra.
Obroże zapinane na klamry są łatwe w regulacji. Posiadają one charakterystyczne dziurki, dzięki czemu dopasowanie obwodu do psa nie powinno stanowić wyzwania. W sprzedaży znajdują się również modele zapinane na zatrzaski. Regulacja jest tutaj płynna, a tym samym wygodna. Nie trzeba obawiać się, że obroża będzie zbyt ciasna lub zbyt luźna. Minusem tego typu zapięcia jest fakt, że po czasie mechanizm może się wyrobić, a jego rozpięcie będzie wymagać sporego zaangażowania. Jeśli elementy zostały wykonane ze słabego plastiku, to mogą ulec wyłamaniu. Właśnie dlatego podczas zakupu należy kierować się jakością, a nie niską ceną. Nie ma sensu inwestować w model, który po kilku tygodniach będzie nadawał się do wymiany.
Kiedy obroża sprawdzi się lepiej?
Obroża czy szelki dla szczeniaka? Co sprawdza się lepiej? Podczas podejmowania decyzji warto wziąć pod uwagę, że obroża daje lepszą kontrolę nad psem. Może to okazać się niezbędne zarówno w przypadku młodego, jak i starszego psa. Trzeba mieć świadomość, że niektóre czworonogi nie są zbyt posłuszne swojemu właścicielowi. Ich opanowanie jest szczególnie trudne, jeśli masa ciała zwierzaka jest wysoka.
Obroża to lepsza opcja, jeśli pies jest silny i mocny. Podczas spaceru możemy napotkać na wiele niebezpiecznych sytuacji, które przestraszą psa. Ważne jest to, aby zapanować nad jego zachowaniem, co w przypadku szelek jest utrudnione. Obroża zalecana jest również czworonogom agresywnym, które posiadają wrogie nastawienie w stosunku do innych zwierząt lub ludzi. Na pierwszym miejscu należy postawić bezpieczeństwo! Nie można również zapomnieć o kagańcu, który jest elementem obowiązkowym, jeśli przebywamy w miejscu publicznym.
Jak dopasować obrożę do psa?
Kolejną ważną kwestią jest dopasowanie obroży do obwodu szyi psa. Mogłoby się wydawać, że jest to banalne zadanie, jednak nie jest to prawdą! Zbyt luźna obroża sprawi, że zwierzak ucieknie podczas spaceru. Wystarczy, że przełoży głowę, co nie jest wyzwaniem nawet dla szczeniąt. Zbyt mały obwód będzie wywoływał dyskomfort, a nawet problemy z oddychaniem. Właśnie dlatego przed wyjściem na zewnątrz należy upewnić się, że akcesorium zostało właściwie dopasowane do psa.
Ogromne znaczenie ma również szerokość psiej obroży. W przypadku ras małych i miniaturowych sprawdzają się wąskie modele. Nie są one odpowiednie dla dużych czworonogów. Zbyt wąska obroża może nieprzyjemnie wżynać się w szyję. Istotne jest to, aby nie uciskała ona krtani. W momencie pociągnięcia smyczy usłyszymy charakterystyczne charczenie. Właściciel musi zadbać o to, by obroża znajdowała się na właściwej wysokości. Wiele osób zakłada ją zbyt wysoko. Powinna ona znaleźć się u nasady szyi, gdzie obwód jest największy. Nie należy bać się zbyt ciasnego zapięcia.
Szelki dla psów – czy to dobre rozwiązanie?
Szelki czy obroża dla psa? Niejedna osoba odpowie, że tylko pierwszy wariant jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Oczywiście nie dotyczy to absolutnie wszystkich akcesoriów dostępnych na rynku. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane szelki. Powinien być on mocny, a zarazem odporny na uszkodzenia. Najtańsze są zdecydowanie modele z materiałów sztucznych, jednak warto wziąć pod uwagę, że dość szybko ulegną one uszkodzeniu, jeśli mamy do czynienia z dużym i silnym czworonogiem.
Szelki są zalecane w przypadku psów posłusznych, które opanowały sztukę chodzenia na smyczy. Podczas ciągnięcia siła przenoszona jest wzdłuż kręgosłupa zwierzaka, dzięki czemu szyja jest mniej narażona na nacisk. Właścicielowi jest jednak o wiele trudniej zatrzymać czworonoga, czy też skłonić go do tego, aby poszedł w wybranym kierunku. Z pewnością nie jest to opcja, jeśli pies jest nieposłuszny lub agresywny.
Wybierając szelki należy także sprawdzić sposób regulacji oraz rodzaj zapięcia. Wiadomym jest, że plastikowe elementy są o wiele bardziej narażone na przedwczesne zniszczenia, szczególnie jeśli zwierzak wykazuje tendencję do gryzienia. Taki produkt może już po kilku spacerach nosić wyraźne ślady użytkowania. Nie każdy wie, że w sprzedaży znajdują się także szelki posiadające zapięcie z przodu. To wariant sportowy, który wyśmienicie sprawdza się podczas intensywnych treningów. Nie można również nie wspomnieć o szelkach wyposażonych w rączkę, która umożliwia bezpieczne przenoszenie zwierzaka.
Kiedy szelki są dobrym wyborem?
Szelki są dobrym wyborem, jeśli posiadamy psa aktywnego, który przechodzi przez regularne treningi. Wiadomym jest, że podczas uprawiania sportu należy zadbać przede wszystkim o komfort oraz swobodę zwierzaka. Warto wiedzieć, że opisywane akcesorium było początkowo wykorzystywane u psów zaprzęgowych. Nie trzeba obawiać się szkodliwego nacisku na szyję, który mógłby wywołać nieprzyjemne dolegliwości.
Szelki są chętnie wybierane w przypadku ras posiadających problemy z oddychaniem będące wynikiem budowy anatomicznej (m.in. buldogów, mopsów, pekińczyków). Spacer w obroży może być dla nich traumatycznym przeżyciem. Niektórym wydaje się, że prezentowane akcesorium jest idealne dla ras małych oraz miniaturowych. Nie zawsze tak jest – zapięcie na smycz nie powinno znajdować się z przodu, ponieważ będzie ono wchodzić pomiędzy łapy.
Jak dopasować szelki do psa?
Regulacja szelek sprawia, że bez trudu można dopasować je do czworonoga. Obowiązują tutaj zasady podobne, jak w przypadku obroży. Trzeba mieć świadomość, że zbyt luźne szelki również zwiększają ryzyko ucieczki pupila. Wystarczy, że przełoży on głowę przez górną część – wyjęcie łap jest banalnie proste.
Zapięte szelki powinny umożliwić wsunięcie jednego palca pomiędzy skórą zwierzaka, a paskiem. Większa swoboda nie jest zalecana, ponieważ pies nie będzie czuł naszej kontroli. Pomimo tego, że opisywane akcesorium wydaje się uniemożliwiać ucieczkę, to jest zupełnie inaczej. Zbyt ciasno opięte pasy mogą jednak obcierać i powodować ból.
Autor
Redakcja RankingKarm.pl